Co to znamená a jaké postihy oběma stranám hrozí?
Co je práce na černo?
Práce na černo znamená, že zaměstnanec nemá v rámci dotčeného pracovního místa sjednanou pracovní smlouvu. Tento jev se nemusí obecně týkat jen cizinců, ale jakéhokoli zaměstnance. Jedná se o projev tzv. šedé ekonomiky.
Důvodem, proč se zaměstnavatelé k tomuto uchylují a často na zahraniční zaměstnance v tomto směru tlačí, je především snižování nákladů. Není pak nutné odvádět povinné odvody ze mzdy. Z toho těží i sám zaměstnanec, neboť dostane vyšší mzdu.

Dle zákoníku práce je již za nelegální považován i tzv. švarcsystém, tedy pracovněprávní vztah, jež je sice zastřešen smlouvou, avšak naplňuje podmínky tzv. závislé práce, proto by na něj měla být uzavřena pracovní smlouva nebo některá z tzv. dohod.
Vyplatí se pracovat na černo?
Na černo se pracovat navzdory vyšší mzdě nevyplatí. Zahraniční pracovník se vystavuje řadě rizik: Nemá doklad o tom, že dotčenou dobu odpracoval, nemůže mu být ani započítána do nároku na důchod. Stejně tak mu není hrazeno zdravotní pojištění, což je problém v případě čerpání nemocenské.
Řada zaměstnanců také pocítila důsledky práce na černo v okamžiku, kdy se firma dostala do finančních potíží. Bez řádné pracovní smlouvy prakticky neexistuje vhodná páka k tomu, aby bylo možné vymoci dlužnou mzdu.
Jaké jsou postihy za práci na černo
Počet těch, kteří na černo pracují, vzrůstá. A to už od roku 2016, kdy si Česká republika prošla ekonomickým růstem.
Prázdná pracovní místa začali obsazovat cizinci, povětšinou z východní Evropy, zejména z Ukrajiny. Podstatná část z nich však v tuzemsku pracuje na černo.
Proto se na tento fenomén i intenzivněji zaměřují kontroly kompetentních orgánů.
A ty mají pravomoc k tomu udělovat vysoké pokuty. V případě zaměstnance to může být až 100 000 Kč. Pokud se navíc zaměstnanec snaží pokutě vyhnout a například zamlčuje svou totožnost, může být postih od inspekce práce ještě vyšší, a to až 200 000 Kč.
V případě zaměstnavatele jsou horní hranice částek ještě vyšší. U právnických osob to může být až 10 000 000 Kč. Dolní hranice bývala stanovena na 250 000 Kč, dnes však byl tento limit zrušen.
Vládní programy
Reakcí na příliv nelegálně zaměstnaných cizinců se v Česku stal vládní program nazvaný pilotní projekt Ukrajina. Na něj pak navázal režim Ukrajina a posléze i vládní programy zacílené na zaměstnance také z jiných států.

Tyto vládní programy umožňují zjednodušení podávání žádostí o tzv. modré karty nebo karty zaměstnanecké. To jsou dokumenty, které cizinec potřebuje, aby mohl v tuzemsku legálně žít a pracovat. Již se tedy samostatně nemusí vystavovat pracovní povolení pro cizince a zároveň cizinec nepotřebuje vízum.
Chcete mít jistotu, že vše proběhne správně, a hlavně bez zbytečného zdržování? Využijte služeb agentury IRS Czech, která se specializuje na nábor zahraničních pracovníků. Součástí jejich služeb je samozřejmě i vyřízení všech potřebných povolení k pobytu zahraničních pracovníků.