Jak už řada z vás ví, od 1. července vešla v platnost nová pravidla UŠO. A protože v nich došlo k nějakým změnám, rozhodl jsem se vás s nimi během letní pauzy postupně seznamovat …
Definice – základní pojmy
Organizátoři, pořadatelé jsou fyzické nebo právnické osoby pověřené UŠO organizací soutěží.
Terč – všechny hrací segmenty včetně nulového pole
Hráč – pod pojmem hráč jsou zahrnuty všechny osoby, startující v jakékoliv soutěži a kategorii moderních šipek. Účastí v takové soutěži se hráč zavazuje respektovat platná Sportovní pravidla a Soutěžní řád UŠO.
Hráč-host – Hráč, který se zúčastní v sezóně turnaje započítávaného do ČP a neposkytne pro účely evidence rodné číslo. Hráč-host nebude evidován a nebude zveřejňován v pořadí Českého poháru.
Registrovaný hráč – hráč, kterému bylo na základě poskytnutí rodného čísla (např. jeho účastí v turnaji) přiděleno registrační číslo. V případě, že hráč není aktivní 2 sezóny v řadě, je z evidence registrovaných hráčů vyřazen.
Licencovaná soutěž – taková soutěž, ve které je k účasti třeba platná licence hráče UŠO (tj. turnaje pořádané EDU resp. IDF, Mistrovství ČR, turnaje Republikové Grand Prix a TOP, Superliga UŠO, ligová a pohárová soutěž UŠO, apod.).
Licencovaný hráč UŠO – registrovaný hráč, který není zároveň licencovaným hráčem jiného svazu (mimo ČŠO) působícího na území České republiky a který si zaplacením členského příspěvku hráče UŠO pro danou ligovou sezónu zajistil licenci UŠO.
Licencovaný hráč jiného svazu (mimo ČŠO) – hráč registrovaný, resp. nastupující v soutěži jiného národního svazu, ve které by byla třeba licence UŠO v případě, že by stejná soutěž byla soutěží UŠO. Tzn., že za licencovaného hráče jiného národního svazu je považován hráč, který je na ligové soupisce k utkání jiného svazu, hráč nastoupivší v turnaji mistrovství svazu a v turnaji další nejvyšší kategorie svazu, a to bez ohledu na licenční podmínky, pravidla či názvosloví jiného svazu.
Rozhodčí – osoby pověřené pořadatelem řízením soutěže po sportovně technické stránce.
Sekretář (např. oblastní, krajský) – řídí sportovní soutěže v dané oblasti, regionu, kraji. Všechny jeho pravomoci a povinnosti určuje vnitřní předpis UŠO.
Leg – legem se rozumí jedna konkrétní hra, složená z několika kol mezi dvěma a více hráči. V jednom kole má hráč maximálně tři hody šipkou směrem k terči.
Zápas – rozumí se odehrání předem stanoveného počtu legů ( VL nebo HL – viz. níže), tvořících jeden zápas mezi dvěma či více hráči
Utkání – rozumí se odehrání předem stanoveného počtu zápasů, tvořících utkání mezi dvěma družstvy (týmy)
Zdravotní zóna – území, ve kterém je při utkání, či zápasu zakázáno kouření
DO = double out – ukončování hry dvojnásobným polem příslušné hodnoty
MO = master out – ukončování hry trojnásobným nebo dvojnásobným polem příslušné hodnoty
SO = single out – ukončování hry jakýmkoliv polem příslušné hodnoty
KO systém – herní systém tzv. jednostranného pavouka, tj. účastník vypadává z turnaje při první prohře
DKO systém – herní systém tzv. oboustranného pavouka, tj. účastník vypadává z turnaje při druhé prohře, tzn., že se finále může skládat z jednoho (jen zvítězí-li neporažený hráč) nebo ze dvou utkání
VL = vítězné legy – počet legů potřebných k vítězství v zápase (např. 2 VL – k vítězství je třeba vyhrát 2 legy, tzn., že se v utkání odehrají celkem nejméně 2 a nejvíce 3 legy)
HL = hrané legy – počet povinně hraných legů v zápase (např. 2 HL – v zápase je třeba odehrát přesně dva legy, tzn., že výsledek může být 2:0 nebo 1:1 nebo 0:2)
HLS = Hlavní ligovou soutěž družstev
LSŽ = Ligovou soutěž ženských družstev
LSM = Ligovou soutěž družstev mládeže
LPU = Ligový pohár UŠO družstev SL = Superliga
Hrát šipky je složitější, než si mnozí lidé myslí, přesto je o tento sport stále větší zájem
Irsko (irsky Éire, anglicky Ireland) je malý stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba pět šestin povrchu stejnojmenného ostrova. Irsko sousedí...