Proč si na sněhu chránit zrak
Ačkoli by se mohlo zdát, během zimy není potřeba si chránit zrak a spíše nám škodí ostré slunce v letních měsících, není tomu tak.
Sportovní brýle i na sněhu chrání náš zrak před účinky UV záření. Odražené sluneční paprsky jsou v tomto případě mimořádně intenzivní. Sníh dokáže zvýšit hladinu UV záření dokonce až o 90 %, zatímco tráva jen zhruba o 3 %.
Co se vám stane, pakliže na brýle dbát nebudete? Podráždění může vyvolat zánět spojivek nebo dokonce trvalé poškození zraku.

Zároveň tvoří brýle ochranu před mechanickým podrážděním očí. To může způsobit sníh nebo vítr. Stejně tak mohou náš zrak ohrozit odletující krystalky ledu nebo ostré větve.
Brýlemi si svůj zrak chráníme i sami. Pakliže nejsme prudkým světlem oslněni, jsme schopni si včas všimnout překážky a pohybovat se na sjezdovkách bezpečně. Předcházíme tím účinně zranění svému, potažmo i dalších sportovců v terénu.
Nošení sportovních brýlí představuje rovněž efektivní prevenci proti zvýšené únavě našeho zraku.
Jaké brýle na snowboard či na lyže vybrat
Lyžařské brýle či brýle na snowboard tak rozhodně nejsou jen módním doplňkem, ale nesmírně praktickou záležitostí. Při nákupu je nutné zohlednit zejména následující.
Typ zorníků
Určující pro konkrétní využití brýlí je zejména zorník. Zorník tak můžeme v základu rozlišit na:
- zrcadlový – více odráží světlo, pro extrémní podmínky s vyšším jasem
- polarizační – zachycení odlesků, zlepšení viditelnosti, menší námaha pro zrak
- fotochromatický – automatická změna zatemnění v závislosti na na intenzitě světla
- běžný – realistické podání barev
Barva zorníků
Barva souvisí, podobně jako u slunečních brýlí, s tím, kolik světla kolik světla ve viditelném spektru 380–780 nm propustí. Čím je zorník tmavší, tím více světla je schopen filtrovat.

Lze říci, že pro běžné středoevropské podmínky jsou vhodné brýle žluté či oranžové. Značí se také jako S1 a propouští 43 až 80 % světla. Lékaři je doporučují nosit nejen při sportu, ale i při běžné procházce na horách.
Brýle značené S2 propouští 18 až 43 %, charakterizuje je kouřová a hnědá barva a jsou vhodné do alpských podmínek během zimy. Zorníky S3 s propustností 8 až 18 %, jsou tmavé nebo zrcadlové a jsou optimální na jaro do Alp nebo na ledovce.
Poslední dostupnou kategorií jsou brýle pro skialpinisty, které se značí S4 a jejich propustnost činí 3 až 8 %.
Tvar zorníků
Z hlediska tvaru lze zorníky dále rozlišit na ploché a sférické. Rozdíl tkví v tom, že sférické zorníky dávají možnost lepšího periferního vidění. Ploché zorníky budou pro řadu sportovců ovšem stát za zvážení primárně proto, že jsou levnější.
Další speciální vlastnosti
Zorníky sportovních brýlí mohou poskytnout i další speciální vlastnosti, jako je anti-fog úprava zabraňující mlžení a mnoho dalších.