Velmi stručná pravidla stolního tenisu
Podání:
- podání se ve stolním tenise provádí s nadhozem – míček se musí dotknout nejdříve vlastní a poté soupeřovy poloviny
- během podání se nesmí míček jakkoliv skrýt
- při dotyku síťky se podání opakuje
- při čtyřhře se musí podávat „křížem“ – z pravé vlastní poloviny směrem doleva
Mezihra:
- míček se vrací již bez dotyku vlastní poloviny, může se dotknout síťky, nesmí se dotknout stropu
- při čtyřhře se hráči na každé straně pravidelně střídají
- utkání se skládá z jednotlivých sad (setů) a končí ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů vyhraje předem určený počet sad (obvykle dvě až čtyři)
- hraje se na sady (sety) do 11 bodů, přičemž rozdíl musí být nejméně dva body
Pravidla Stolního Tenisu
Stolní tenis (někdy též ping pong, hovorově pinec, pinčes; čínsky 乒乓球, pinyin: pīngpāng qiú, český přepis: pching pchang čchiou) je bezkontaktní míčový sport hraný s pálkou. Na rozdíl od podobných sportů, jako jsou tenis, badminton nebo squash tvoří hrací plochu rozdělenou síťkou na dvě poloviny u stolního tenisu horní deska stolu nad úrovní země, podél které se pohybují hráči. Hraje se buď ve dvou soupeřících hráčích (tato varianta se nazývá dvouhra) nebo ve dvou soupeřících dvojicích hráčů (tato varianta se nazývá čtyřhra).
🏓 Zjednodušená pravidla
Protože kompletní pravidla stolního tenisu jsou jsou docela náročná a pro ty co si chtějí jen tak pinknout přehnaně podrobná, omezuje se tato kapitola pouze na základní pravidla, které mohou být předmětem sporu především mezi příležitostnými rekreačními hráči.
Odehrání míčku
Míček je odehráván výhradně pálkou a to kteroukoliv její částí. Za součást pálky se považuje i ruka odehrávajícího, která drží pálku, a to až po zápěstí.
Správně odehraný míček se musí alespoň jednou dotknout hrací plochy stolu na soupeřově straně. Předtím se nesmí (kromě podání) dotknout žádného jiného předmětu kromě síťky. Za součást síťky se považuje i konstrukce pro její upevnění ke stolu. Za součást hrací plochy stolu se považují i horní hrany desky stolu, nikoliv však bok nebo spodní hrany desky stolu.
Odehraný míček nemusí nutně letět nad síťkou – v případě odehrání daleko bokem od stolu může letět i zcela mimo síťku přímo na soupeřovu polovinu stolu.
Podání
Při podání (uvedení míčku do hry) se míček musí po odehrání nejprve dotknout přesně jednou hrací plochy stolu na straně odehrávajícího, pak alespoň jednou na straně soupeře.
Pokud se míček při podání mezi oběma doteky stolu dotkne také síťky, podání se opakuje.
Při podání musí být míček po celou dobu od chvíle, kdy opustí ruku podávajícího, do chvíle, kdy dojde k odehrání pálkou, viditelný pro soupeře.
Podávající musí míček nadhazovat z otevřené dlaně nad úrovní stolu, za rovinou danou zadním bokem desky stolu a uvnitř rovin daných bočními boky desky stolu. Míček musí z ruky vystoupat před odehráním alespoň do výšky patnáct centimetrů.
Vítězný míček – zisk jednoho bodu
Hráč získává bod za vítězný míček v těchto případech:
soupeř neodehrál míček správně podle kapitoly o odehrání míčku a o podání
hráč odehrál míček správně a ten se po dopadu na soupeřovu stranu stolu dotknul následně čehokoliv jiného než soupeřovy pálky
soupeř se jakoukoliv svou částí těla (kromě pálky) doktknul stolu
soupeř se doktnul jakoukoliv částí těla nebo pálkou odehraného míčku dříve, než mohl dopadnout na soupeřovu polovinu hrací desky stolu
Bodování a střídání podání
Utkání se skládá z jednotlivých sad (setů) a končí ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů vyhraje předem určený počet sad (obvykle dvě až čtyři).
Každá sada se hraje do jedenácti vítězných míčků dosažených jedním hráčem, hráč musí navíc zvítězit o dva míčky – za stavu 10:10 pokračuje sada do chvíle, kdy jeden z hráčů nevede o dva vítězné míčky.
Podání se v sadě střídá až do stavu 10:10 po dvou na každé straně, od stavu 10:10 po jednom na každé straně.
První sadu zahajuje podáním vylosovaný hráč, každou další hráč, který nezahajoval předchozí sadu.
Střídání stran
Hráči si na začátku každé sady vymění strany.
Pokud se hraje sada, po které již nemůže následovat další (pátá sada při hře na tři vítězné, sedmá sada při hře na čtyři vítězné), hráči si znovu vymění strany ve chvíli, kdy jeden z nich dosáhne v sadě pátého vítězného míčku.
Pravidla pro ligu https://m.vaseliga.cz/pravidla/ping-pong/praha

🏓 7 tipů jak se zlepšit v pingpongu
Být lepší! To chceš! 👉🏻 Takže zapni další díl série Škola ping-pongu a podívej se na pár tipů, které je rozhodně dobré znát.
Příjem krátkého podání – Škola ping-pongu
Držení pálky – Škola ping-pongu
7 základních pravidel ping pongu
- Správné vybavení – pingpongový stůl správných rozměrů (délka 274 cm, šířka 152,5 cm, výška 76 cm nad podlahou), síťka do výšky 15,25 cm nad plochou stolu
- Správné podání – začíná se s míčkem volně v ruce, nadhoz svislým směrem nejméně 16 cm vysoko; při podání se míček musí dotknout nejdříve vlastní poloviny stolu, při čtyřhře se podává křížem
- Správné vracení míčku – míček musí letět přes síťku, nebo kolem ní tak, aby se dotkl soupeřovy poloviny stolu
- Správné vracení při čtyřhře – při čtyřhře se hráči ve vracení míčku střídají
- Zisk bodu – když protihráč neprovede správně podání, když nevrátí míček na soupeřovu polovinu, ale také, když soupeř pohne stolem, dotkne se síťky, nebo když při čtyřhře zahrají hráči mimo stanovené pořadí
- Zisk sady (setu) – ten, kdo získá jako první 11 bodů, rozdíl musí být 2 body (nemůže vyhrát 11:10)
- Zisk zápasu – zápas se hraje na lichý počet sad (3, 5, 7, 9), hraje se tedy na 2, 3, 4 vítězné sady
Celá pravidla ping pongu ke stažení zde: https://www.atlaso.cz/data/uploads/2021/01/PRAVIDLA-STOLNIHO-TENISU-ping-pong.pdf