Rozmarýn nebo také rozmarýna je bylina se zašlou slávou. Kdysi byla k vidění skoro v každé domácnosti. Pak se na ní pozapomnělo, přestože tu stále byla s námi jako koření. Nicméně poslední dobou se vrací do zahrádek i na okenní parapety. Na co si dát při jejím pěstování pozor? Není tak náročná, jak se může zdát.
Obecně o bylině
Obšírněji řečeno je rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) léčivá, stálezelená, silně aromatická bylina, která postupně našla využití v přírodním léčitelství, kosmetice, gastronomii, a taky jako odpuzovač šatních molů. Původně pochází ze Středomoří a hodí se jako koření pro přípravu omáček, polévek, zeleninových pokrmů, vařených ryb, skopové a jehněčí pečeně a telecího masa. Pro koření se používají celé listy, čerstvé i sušené, vcelku, drcené i mleté.

Při troše snahy můžete z rozmarýnu vyrobit domácí rozmarýnové máslo, rozmarýnový olej, víno, čaj, léčivou mast, a s jinými přísadami i vlastní provensálské koření. Má antiseptické a dezinfekční účinky. Dobře působí na trávení a činnost jater, v podobě masti se používá na svalové křeče a záněty nervů. Dříve byl symbolem štěstí, lásky a věrnosti, a dodnes je v některých oblastech součástí svatební dekorace.
Rozmarýn lékařský pěstování
Pokud nechcete kupovat již vzrostlé keříčky, ale mít radost z toho, že si rozmarýn vypěstujete sami, potřebujete k tomu jen semínka, která jsou dostupná v každém zahradnictví, nádoby (kelímek od jogurtu, malý květináč), a kyprý substrát. Semena vtlačte asi půl centimetru hluboko do zeminy, mírně navlhčete (třeba rozprašovačem), a přikryjte plastovou fólií. Ta utvoří vhodné mikroklima pro klíčení. Semena vám budou klíčit, udržíte li teplotu mezi 20 a 30 stupni °C. Sázejte nejlépe v únoru nebo v březnu. První klíčky vylezou za čtyři až osm týdnů. Do čtyř měsíců pak budete mít vzrostlé sazenice, které již můžete přesadit.

Semena rozmarýnu mají nízkou klíčivost, proto při nákupu vybírejte ideálně čerstvá semena. Pokud se nezdaří najít čerstvá, můžete semena před vložením do substrátu na několik hodin namočit do vody. Semena absorbují tekutinu a jejich klíčivost se výrazně zvýší.
Kvůli svému původu ve Středomoří je pro bylinu nejideálnější prostředí s nižší vlhkostí vzduchu. To souvisí i s potřebami zalévání. Rozmarýn je nutné zalévat s opatrností, aby nedošlo k přemokření, které na rostlinu působí zhoubně. Obzvlášť opatrní se zálivkou buďte při vyrašení prvních klíčků a v zimě.
Pěstování rozmarýnu na zahradě
Přestože nejde o rozšířený způsob, může se tak někdo rozhodnout pro její vzhled a aromatickou vůni. Pěstování rozmarýnu venku je nenáročné, pár základních pravidel ale vyžaduje.

- Rozmarýn je nutné vysadit na slunné místo, chráněné před větrem.
- Vysaďte bylinu nejlépe do půdy lehké, propustné, vápenité a bohaté na živiny.
- Na záhoně ji vysázejte do sponu 30 x 30 cm.
- Ideální čas pro vysazení je červen – jak již bylo řečeno, rozmarýn nerad chlad a přemokření.
- Mráz může bylinu nadobro zlikvidovat. Proto je nutné zakrýt jí netkanou textilií, která rostlinu uchrání před nejhorším.
Jelikož rozmarýn kvůli svému původu není schopen u nás na holém prostranství přezimovat (bez pomoci pěstitelů, v druhém případě aniž by nepřišla k úhoně), je pro ni přijatelnější pěstování doma v květináči. Pokud se i přesto chcete pyšnit rozmarýnem na zahradě a zároveň nechcete riskovat, že nepřežije zimu, nabízí se řešení – přesazování rozmarýnu nedělá dobře, takže jej přes léto můžete zakopat do země i s vhodnou nádobou. Tu pak na zimu zase vykopete, a rozmarýn odnesete domů na okenní parapet.
Pěstování rozmarýnu v květináči
Pěstování rozmarýnu v bytě má mnoho výhod. Kromě toho, že máte koření neustále při ruce, můžete snáz regulovat její závlahu a nemusíte mít obavy, že by ji spálil mráz.
Růst podpoříte přihnojováním tekutého hnojiva, macaráty nebo bylinnými výluhami. Přihnojování provádějte nanejvýš jednou za tři týdny, vyhněte se mu však, pokud z rostlinky pravidelně ubíráte lístky k úpravě pokrmů.
Na konci léta zalévejte méně – podpoříte tím zesílení a zdřevnatění výhonků. Rostlina bude celkově odolnější a vydrží tak přezimování i ve sklepě. Mladé měkké výrůstky pravidelně zaštipujte, rozmarýn poroste o to rychleji a omezíte výskyt mšic.
Rozmarýnový olej: recept
Na závěr přidáváme recept na oblíbený rozmarýnový olej, který má všestranně využití. Posiluje imunitní systém, zvyšuje pozornost, zmírňuje únavu, podporuje trávení, zmírňuje žaludeční křeče, nadýmání a plynatost. Lze ho použít i jako ústní vodu, při péči o pleť a stimulaci růstu vlasů…

- Nastříhejte deset větviček rozmarýnu.
- Důkladně jej omyjte a osušte, abyste odstranili prach a případné škůdce.
- Vložte je do vhodné nádoby a zalijte olivovým olejem tak, aby větvičky byly zcela ponořené.
- Nechte odstát dva až čtyři týdny.
- Větvičky vyjměte z nádoby (pro ozdobu a intenzitu účinků si jich tam pár klidně nechte) a tu pečlivě uzavřete.