V době, kdy je koronavirus a jím způsobená nemoc COVID-19 hlavním tématem všech světových médií, má člověk pomalu strach i zakašlat, aby nenakazil své blízké. Ne každý respirační příznak ale musí nutně znamenat infekci virem SARS-CoV-2, stejně jako ne každý infekční pacient musí nutně projevovat nějaké příznaky. Jak tedy nákazu odhalit a kam volat v případě podezření?

Nejčastější příznaky:
horečka
suchý kašel
únava
Méně obvyklé příznaky:
bolesti
bolest v krku
průjem
zánět spojivek
bolest hlavy
ztráta chuti nebo čichu
vyrážka na těle nebo barevné změny na prstech rukou nebo nohou
Závažné příznaky:
dýchací obtíže nebo dušnost
bolest nebo tlak na hrudi
ztráta řeči nebo schopnosti pohybu
Inkubační doba
Co se týče inkubační doby, tedy období mezi vniknutím infekce do lidského organismu a projevením prvních příznaků nemoci, uvádí se, že může trvat až 14 dní (ve výjimečných případech až 21 dní). Ukazuje se ale, že první symptomy se nejčastěji objevují mezi 3. a 5. dnem po nákaze. Šíření viru pak nahrává skutečnost, že během inkubační doby ani lidé se symptomatickým průběhem nemoci nevykazují žádné příznaky. Paradoxně jsou v tuto dobu ale nejvíce infekční.

První příznaky covidu
Koronavirus neurologické příznaky – je to nachlazení, chřipka, alergie,… nebo koronavirus? Příznaky nákazy Covidem-19 jsou natolik podobné některým dalším onemocněním, že je velmi obtížné ji správně rozpoznat. Pomoci vám v tom může oficiální seznam příznaků, které mohou ukazovat právě na to, že jste ulehli kvůli koronaviru.
Jaké neurologické příznaky mají pacienti s COVID-19
Bylo zjištěno, že neurologické potíže lze rozdělit do tří kategorií. Poruchy centrálního nervového systému jako jsou závratě, bolesti hlavy, zhoršené vědomí, akutní cerebrovaskulární onemocnění, ataxie či záchvaty. Druhou kategorii představují poruchy periferního nervového systému, kde pacienti necítili chuť, ztratili čich, měli zhoršené vidění a bolesti nervů a třetí kategorií je poškození kosterních svalů.
126 pacientů (58,9 %) mělo lehký průběh nemoci a zbylých 88 pacientů (41,1 %) mělo vážný průběh. Vážnost onemocnění korelovala s jejich respiračními obtížemi. Pacienti s vážnými příznaky byli starší, měli jiná vážná onemocnění (zejména hypertenze, dále diabetes, onemocnění srdce, mozku či ledvin) a vykazovali méně typických příznaků pro onemocnění COVID-19.
Mezi typické projevy nemoci COVID-19 patřila horečka (132 pacientů), kašel (107 pacientů), nechutenství (68 pacientů), průjem (41 pacientů), bolest v krku (31 pacientů), bolesti břicha (10 pacientů). Tyto typické projevy byly častější u pacientů s lehkým průběhem nemoci. (zdroj https://iweb3.fnusa.cz/)
Jak poznám, že mé dítě má právě COVID-19?
V tomto období nás trápí ti nejmenší. Mohou dostat toto zákeřné onemocnění? Jak poznat první příznaky nemoci u dětí? Jsou jiné než u dospělých? Jak děti chránit? Na toto všechno a ještě více vám dnes odpoví dětská praktická lékařka MUDr. Lenka Emmerová.
Chodíte s vaším dítětem do přírody, aby se vyběhalo, vybláznilo? Nebo to zvládá v klidu doma? Dejte nám vědět v komentářích.
1:00 Jsou děti vůči nákaze koronavirem odolnější? Pokud ano, proč?
2:00 Jaký je průběh tohoto onemocnění u dětí? Je jiný než u dospělých?
4:11 Jakých příznaků si u dětí všímat?
5:36 Jak lze rozeznat chřipku nebo jiné virové onemocnění od COVID-19?
6:35 Jaká doprovodná onemocnění u dětí mohou být nebezpečná a zkomplikovat případný průběh onemocnění?
7:38 Pokud je dítě nakaženo koronavirem a trápí ho kašel, který je podle dostupných informací spíše suchý a neproduktivní, po jakých lécích sáhnout?
9:22 Jaký je postup, pokud je dítě infikováno?
11:54 Jsou kojené děti odolnější vůči koronaviru? Může být kojení určitou formou ochrany?
12:53 Co očkování dětí v době koronaviru? Je nutné ho v těchto dnech odkládat?
14:34 Jak se řeší v těchto dnech poradny pro miminka u pediatrů?
17:00 Procházky venku s kočárkem. Je nutné kočárek nějak izolovat, uzavřít pláštěnkou a pod.?
18:17 Musíme dávat doma roušku i malým dětem, tedy i miminkům?
19:13 Může dětem uškodit, když najednou namísto každodenních procházek jdou ven například jednou týdně?
20:40 Je bezpečnější mít dítě v kočárku než ho nosit, nebo je zde stejná míra rizika?
21:52 Nemá dítě problém s dýcháním, když má roušku?
23:15 Jak ošetřit kontakt dětí s rodičem, s nímž nežije ve společné domácnosti? Je vhodné, aby se dítě setkávalo s druhým rodičem?
Rukama mu prošly desítky pacientů s koronavirem. Jak nemoc probíhá? A jak se léčí?
V Ústřední vojenské nemocnici se z nemoci Covid-19 léčili a stále léčí desítky pacientů. Enormní zátěž, kterou koronavirová krize způsobila lékařům, zdravotníkům i medikům, popisuje prof. MUDr. Michal Holub, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí 1.LF UK a ÚVN. Byly to nejtěžší týdny mého dosavadního profesního života, říká.
Prevence před nakažením koronavirem

- Často a důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou nebo pomocí dezinfekčních prostředků na alkoholové bázi
- Kýchejte nebo kašlejte do rukávu na předloktí nebo do kapesníku – kapesník okamžitě vyhoďte a umyjte si ruce
- Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi, kteří vykazují příznaky chřipky (zejména kašel)
- Pokud máte horečku, kašel a potíže s dýcháním, kontaktujte svého lékaře
Prevencí je hygiena rukou (mytí mýdlem po dobu alespoň 20 sekund anebo nanesení alkoholové dezinfekce na suché ruce, vč. konečků prstů), v rizikových místech s možným výskytem osob z Číny jako např. letadlo i ochranná obličejová rouška.
Důležité je vyhýbat se místům se známým přenosem nového koronaviru v Číně, při pobytu v této zemi nekonzumovat nedostatečně tepelně zpracované jídlo a vyhýbat se kontaktu se zvířaty. I když čínské i mezinárodní vědecké instituce zahájili aktivity vedoucí k přípravě vakcíny proti nové koronavirové infekci, její vývoj bude trvat minimálně 4 měsíce a další nezbytné testování účinnosti i bezpečnosti ještě delší dobu. V klíčovém období následujících měsícíců proto možnost preventivního očkování za účelem ochrany veřejného zdraví nebude k dispozici.
Kudy do lidského těla virus proniká?
Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní vědomě se těmto dotekům vyhýbat.

Mám zdravotní potíže. Co mám dělat?
Není mi dobře. Cítím, že mám zdravotní potíže. Co mám dělat?
Zkontrolujte si, zda máte některý z následujících příznaků:
- dušnost / pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem
- horečka více jak 38 stupňů
- suchý kašel
Pokud se vám hůře dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 1212 nebo 155 a postupujte podle instrukcí operátora. Pokud máte horečku, která trvá dále než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.
Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus, zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte, užívejte léky proti horečce.
Pokud nemáte ani jeden z těchto příznaků, průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu.
Mám podezření na nákazu. Chci provést test. Jak to mám udělat?
Pokud máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře, vyhledejte vhodné odběrové místo. Seznam odběrových míst vám poradí na bezplatné lince 1212, nebo je najdete přímo na stránkách ministerstva zdravotnictví. Pokud nemáte příznaky onemocnění a doporučení nebo žádanku od lékaře, vyšetření není indikováno.
Jak se mám na odběrové místo dopravit?
Pokud jste v domácí karanténě, necestujte na odběrové místo veřejnou nebo sdílenou dopravou. Pokud se dopravujete na odběrové místo vlastním autem, jeďte sami a nebo s doprovodem maximálně jedné osoby, použijte ochranu úst a nosu.