Ta je na lanku tažena za lodí. Původ tohoto sportu vznikl spojením surfingu a vodního lyžování.
Slovo wakeboarding je spojením anglického „board“ – prkno a „wake“ – označuje brázdu ve vlnách, která se tvoří při jízdě člunem. Hovorově se mu říká „wejk“. Dynamicky se rozvíjející nový sport, který se provozuje převážně v létě, dá se však jezdit už od jarních měsíců, kdy je tepleji, až do podzimu.
Člověk stojící na wakeboardu musí udržet rovnováhu při rychlosti asi 30–35 km. Zkušený jezdec může tak na vlnách různě rotovat, dělat salta a podobné zábavné kombinace. Lodě, které wakeboardistu táhnou jsou speciálně upraveny, aby vytvářely co nejlepší vlny.
Jejich šroub bývá umístěn pod trupem lodi. Postoj na prkně je bokem, stejně jako při snowboardingu a pohyby při jízdě jsou velmi podobné. Z tohoto důvodu mají zkušení snowboardisté lepší předpoklady pro zvládnutí wakeboardingu.
Druhy jízd jsou rozděleny na velký vlek a malý vlek, velký vlek spočívá v tom, že na něm může jet až 14 jezdců současně a na malém jenom jeden. Velké vleky musí být certifikovány, jinak se mohou stát pro jezdce nebezpečné.

Jezdit na wakeboardu může každý člověk nad 15 let. Do 18ti let je však je potřeba souhlas rodičů. Naučit se jezdit můžete na kurzech, které pořádá mnoho sportovních organizací. Kurz trvá jen pár dnů a naučí vás tam různé triky a přemety ve vzduchu a jízdu přes překážky. Součástí školení je teoretická část a poté se konají praktické jízdy.
K jízdám na wakeboardu jsou vyčleněny zvláštní sportoviště, tak aby jezdci neohrožovali plavce a ostatní účastníky vodních sportů. V současné době vzniká sportovišť stále více, se vzrůstající popularitou tohoto sportu.
Vybavení
K táhnutí jezdce za lodí se používá buď pevné lanko, kdy je ve stále stejné vzdálenosti od lodi nebo naviják. Ten slouží jezdcům, kteří chtějí zažít větší adrenalin.
Vybavení se skládá z wakeboardu, na němž je vázání pevně uchyceno k nohám. Dále wakeboardové vesty, helmy, plavek nebo neoprenu podle teploty. Můžete použít jak klasickou vestu do vody, tak speciální wakeboardovou vestu, která vám zajistí pohodlí při jízdě a ochrání vás před případnými nárazy.
Nejdůležitější je vybrat si wakeboard. Je třeba vědět, jestli jste začátečník nebo pokročilý jezdec. Velikost desky vybíráme podle své váhy. Pro začátečníky existují půjčovny pro wakeboard, kde vám s výběrem poradí proškolení pracovníci.
Pořádají se i pravidelné wakeboardové závody, které má pod záštitou Český svaz vodního lyžování a wakeboardingu. Postupně vzniká i komunita, jejíž členové mezi sebou soupeří, kdo vymyslí více nebezpečné a náročné triky. Wakeboarding je neobyčejný sport, který zasahuje u mnoha zapálených fanoušků i do jejich životního stylu.