HLEMÝŽĎ ZAHRADNÍ (helix pomatia)
Živočich, kterému je zasvědcen tento blog i můj život. Živočich, se kterým se tak často setkáváme a známe jej. Živočich, bez kterého by můj život nedostal ten správný říz. To je hlemýžď zahradní, o kterém si dneska povíme něco víc.
příroda:živá


říše:živočichové
kmen:strunatci
podkmen:bezobratlí
řád:měkkýši
čeleď:plži
rod:hlemýžď
druh:zahradní

Hlemýžď zahradní patří do skupiny plžů, kteří mají vápenitou schránku,ulitu. Ta je z vetšiny složena z uhličitanu vápenatého, který musí doplňovat z potravy. Ulita je 32 až 50 mm široká a 30 až 50 mm vysoká. Její účel je prostý. Hlemýžď se do ní může schovat při spánku, při pocitu ohrožení, při nebezpečí nebo při nepřízni počasí. Dojde-li k poškození schránky, udělá se na ní „obvaz“ z uhličitanu vápenatého a rána sroste. Podle barvy ulity se dá odhadnout i přibližný věk hlemýždě. Mladí jedinci mají ulitu kaštanově hnědou či rezavou. Může mít i nažloutlou či nazlátlou barvu. Postupem času ulita bledne, béžoví, může dosáhnout nafialovělého či namodralého odstínu.
Tělo hlemýždě je až 10 cm dlouhé a může mít šedou či béžovou barvu. hlemýžď nemá končetiny, k pohybu mu slouží jedna noha a vylučuje také sliz, který mu rovněž slouží k pohybu, ale i k zavlažování či obraně např. před dotěrnými mravenci. Na hlavě má dva páry tykadel. Oční pár je podstatně delší a mohutnější, je posazen výše a na každém tykadle je oko. Spodní krátký pár slouží k čichu a hmatu. Ústní otvor má šnek při pohybu pod hlavou na zemi. V něm je schovaná radula. Hlemýždi nemají zuby a tuhou potravu strouhají radulou, jazýčkem drsnějším než má kočka. Živí se především listy. V oblibě mají smetanku lékařskou.V zajetí můžeme podávat i ledový salát, košťál brokolice, mrkev, salátovou okurku, kedlubnu či jablko. jsou to býložravci. Pro zdroj vápníku můžeme podávat sépiovou kost a vhodným doplňkem stravy je mouka, kterou podáváme obden v mělkých miskách.
Hlemýžď je hermafrodit. To znamená, že mají samčí i samičí pohlavní buňku. Proto vůbec nemusíte rozlišovat, jaký hlemýžď ve vašem chovu je „kluk“ a který je „holka“. Všichni jsou oboje i nic. A když se dva šneci páří, vajíčka nakladou oba dva. To je také důvod jejich rychlého rozmnožování.